Üsküdar Ofset / Matbaa Hizmetleri
üsküdar matbaa

üsküdar matbaa

Matbaa Nedir?

Matbaa, basılı malzeme üretmek için yüksek hız ve sayfa başına düşük maliyetle tasarlanmış bir yüksek hassasiyetli endüstriyel donanım parçasıdır. Fotoğraf, yazı veya grafikleri kâğıt, kumaş, deri vb. gibi matbaa ürünleri üzerine özel ve hızlı bir şekilde gerçekleştiren sistemdir. Türkiye’de ilk matbaa 1729 yılında İbrahim Müteferrika tarafından kurulmuştur.

Matbaanın Önemi

Bir matbaa, Birçok farklı tipte baskı teknolojisini kullanan matbaa baskı makineleri ticari olarak mevcuttur.  Çoğunluk olarak basılı materyalleri almaya eğilimliyizdir. Ancak matbaa asla icat edilmemiş olsaydı bugünkü hayatı hayal edin. Kitaplarımız, dergilerimiz veya gazetelerimiz olmazdı. Afişler, el ilanları, kartvizitler, broşürler, bayraklar, kanvas tablolar ve postalar gibi sayamadığımız birçok matbaa ürünleri mevcut değildi. Baskı presi, büyük miktarlarda bilgiyi hızlı ve büyük sayılar ile paylaşmamızı sağlar. Aslında matbaa o kadar önemlidir ki, matbaa reklam konusunda zamanımızın en önemli icatlarından biri olarak bilinir. Toplumun bakış açısını büyük ölçüde değiştirmiştir.

Matbaa nasıl çalışır?

Orijinal baskı presi ile tip blok gruplarını ayarlamak için bir çerçeve kullanılır. Bu bloklar kelimeler ve cümleler üretir. Bloklar tümüyle işaretlenir ve daha sonra bloklara bir kâğıt yerleştirilir. Tüm bunlar mürekkebin kâğıda aktarıldığından emin olmak için bir merdaneden geçer. Son olarak kâğıt kaldırılır ve okuyucu tersine çevrilmiş blokların sonucu olarak normal olarak görünen mürekkepli harfleri görebilir. Geçmiş yüzyıllara göre günümüzde online matbaa ve dijital matbaa hizmetleri aktif olarak kullanılmaktadır. Bugün, her biri belirli bir baskı türü için en iyi olan birden çok baskı makinesi türü bulunmaktadır.

Dijital Matbaa

Baskıyı dengelemenin bazı dezavantajlarından biri, düşük miktarlarda ekonomik olmamasıdır. Çünkü plakaların üretilmesi birkaç yüz doları bulabilir. Aynı öğeden yüzlerce veya binlerce yazdırırken, birkaç düzine hatta tek bir kopya basarken maliyetli olabilir. Dijital baskılar düşük hacimli baskıyı uygun maliyetli hale getiriyor ve matbaa sektöründe devrim niteliği taşıyor.

Modern baskı teknolojisi ile binlerce kitapçık veya tek bir kısa yol posteri basıyor olsanız bile, her zamankinden daha ekonomik matbaa fiyatları olmayabilir. Endüstri, herkesin kendi bilgisayarlarından ayrılmadan basılı materyalleri tasarlayarak yazdırmasını kolaylaştıran online matbaa hizmetleri arasında yer almaktadır.

Bizden Teklif Alın