Üsküdar Ofset / Matbaa Hizmetleri
açık hava reklamcılık

açık hava reklamcılık

AÇIK HAVA REKLAMCILIĞI 

Açık hava reklamcılığı çok büyük kitlelere düşük maliyetlerle ulaşabilmekte ve reklam yapılan markanın, hizmetin sürekli yenilenerek akıllarda kalmasını sağlamaktadır. Açık hava reklamları dendiğinde kapı önünde bulunan bir yönlendirme levhasından tutunda  tüm bina üzeri reklam giydirme, cam üzeri görsel kaplama , otobüs giydirmeleri , araç reklam giydirmeleri , cephe tabelaları ve cephe giydirmeleriiç mekandaki görsel çalışmalara varana kadar dikkatinizi çekebilecek her türlü reklam çalışmasını Açık hava reklamları olarak değerlendirebiliriz. Üsküdar ofset olarak en kaliteli açık hava reklamcılığı siz değerli müşterilerimizin talepleri doğrultusun hizmetinize sunmaktayız.

YAYGIN OLARAK KULLANILAN AÇIK HAVA REKLAM ARAÇLARI

 

BILLBOARD

Açık havadaki reklam panolarının birçoğuna günlük kullanımda billboard denilmektedir. Ancak genel olarak “reklam panosu” şeklinde algılanan billboard açık hava reklam araçlarından sadece bir tanesidir. Açık hava reklam araçları için kullanılan genel bir ifade olarak bilinse de teknik olarak billboard başlı başına en yaygın reklam aracıdır. Billboard; şehir merkezlerinde yaya ve taşıt trafiğinin yoğun olduğu yerlere monte edilen trafiği ve görüş alanını engellemeyecek şekilde- 346 cm en, 196 cm boy olmak üzere dikdörtgen şeklinde net kullanım alanları olan en yaygın açık hava reklam araçlarıdır. Yaygın olması bakımından belli bir standartı yakalamış olan şehir içi billboardları belirtilen net kullanım alana yapıştırılan afişlerle büyük ve estetik bir görsel alan ile en etkili reklam yöntemi olarak kabul edilmektedir. Şehirlerarası yollar üzerinde bulunan yol levhaları standart bakımından değişik ölçüler taşıyabilirler ancak billboardların çerçeveleri, renkleri, yerden yükseklikleri farklı olsa dahi afiş kullanım alanları standarttır

MİNİBOARD

Miniboard ve raket board olarak bilinen açık hava reklam araçları 70×100 cm ve 90×130 cm olarak değişik ölçüler taşıyabilmektedir. Çift yüzlü olan bu aracın her iki yönü de afiş yapıştırılarak kullanılabilmektedir. Açıkhava reklam araçları arasında reklam güvenliği açısından en sağlıklı olanıdır. Çünkü billboard, sokak board gibi reklam araçlarındaki afişler koruma imkanı olmadığı için kolay tahrip olabilirken miniboardlar kırılmayan bir cam çerçeve içerisinde oldukları için afişlerin tahribata uğramaması için en güvenli reklam aracıdır. Bu reklam araçları genelde geniş kaldırım kenarları, refüjler, meydanlarda küçük ve estetik olması açısından sık tercih edilen bir reklam türüdür. Billboardlardan sonra en yaygın olan bu miniboardlar küçük ve camlı olmaları sebebiyle görsel ve çevre kirliliği oluşturmamaktadır.

DURAK REKLAMLARI Son yıllarda otobüs duraklarında hızlı bir gelişme ile kent-mobilya anlayışı hakim olmuştur. Bu kent mobilya anlayışı eski metal-saç karışımı, boyaları nedeniyle sürekli bakım isteyen eski durakların kaldırılarak yerine şeffaf, plastik alaşımlı, geniş oturma alanları bulunan, estetik duraklar monte edilmesini sağlamıştır. Bu durakların sağ ve sol cephelerine bakan kısımları ise reklam alanı olarak dizayn edilmiş miniboard-raketboardlarda ki gibi duraklarda da 70×100 ya da 90×130’luk afişlerle teşhir edilmeye başlanılmıştır. Durak reklamları da hem kamu yararına şık mekanların oluşmasını sağlarken hem de işletmeler için etkili bir reklam mecrası ortaya çıkarmaktadır.

SİLİNDİR BOARD

Adını şeklinden alan bu reklam aracı genel olarak alt tablası ile birlikte 2.5 metre boya ve 1.2 metre çapta silindir şeklinde bir yarı çap için bir afiş şeklinde dizayn edilmiş reklam araçlarıdır. Bu ölçüler aracın kullanıldığı mekana uyumu bakımından değişik şekillerde kullanıldığı bilinmektedir. Örneğin Antalya’da Cumhuriyet Meydan’ında doğal ve tarihi dokunun görüş alanı kapatmayacak şekilde daha küçük yapılmıştır. İstanbul Taksim Meydanı’nda ise görüş alanı geniş olduğu için 3 metre boy 2 metre çap şeklinde dizayn edilmiştir. Bu reklam aracının özelliği meydanlar gibi geniş alanlarda silindir şeklindeki yapısıyla her yönden rahatça görülmesi açısından tercih edilmektedir.

MEGALIGHT

Gelişen teknik imkanlar ve reklam dünyasındaki yeni arayışlar neticesinde billboard mantığından hareketle yeni reklam araçları geliştirilmiştir. Bu araçlar billboardların büyültülmesi, ışıklandırılması, değişik kasalarla çerçevelendirilmesi neticesinde belli standartları olmayan büyük, yerden oldukça yüksek, sabit, ışıklı reklam araçlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu reklam araçlarına genel olarak mega-ışık anlamında megalıght denilmektedir. Totem olarak adlandırılan reklam araçlarını da bir standartta sahip olmadıkları için billboard ve megalıghtın türevi olarak geliştirilmiş olarak tanımlayabiliriz.

SOKAK BOARD

Hızla büyüyen kentlerle birlikte kentleşmenin ortaya çıkardığı ihtiyaçlardan birini daha reklamcılar sokakboardlar ile karşılamışlardır. Hem şehir merkezindeki cadde ve sokakların isimleri ve yönlerinin belirtilmesi açısından oldukça kullanışlı hem de reklam aracının kullanan işletmeye yakınlığı ya da yerel bazda etkisi açısından önemli bir yer tutmaktadır. Yukarıdan bakındığında üçgen şeklinde duran ve üzerinde gösterdiği cadde ya da sokağın ismini taşıyan bir ok bulunan sokakboardlar üç taraflı reklam alanları ile dikkat çekmektedirler. Özellikle cadde ve sokak girişlerinde kullanılan sokakboardlar yerel reklamcılık açısından önemli bir yer tutmaktadır.

DUVAR REKLAMLARI

Eskiden beri kullanıla gelen bir reklam metodudur. Apartman ve binaların pencere yüzü bulunmayan düz duvarlarının reklam veren işletmelerin kullanımına sunulması ile kullanılmasıdır. Bu reklam türü özellikle sabit ve geniş alan olması bakımından görsel açısından önemli bir yer tutmaktadır. Ancak maliyet ve değişkenlik açısından oldukça hantal bir reklam aracı olarak tercih sıralamasından gerilerde yer almaktadır.

IŞIKLI DİJİTAL REKLAMLAR

Billboardlar gibi yaya ve taşıt trafiğin yoğun olduğu bölgelere yerleştirilen ölçü ve boyutları kullanım alanlarına göre farklılık gösteren ışıklı dijital reklam araçları teknolojik imkanların kullanıldığı modern reklam araçlarındandır. Likit ekranlar, akan yazılar gibi küçük modelleri ile reklam piyasasın da boy gösteren bu araçlar günümüzde televizyon kalitesinde görüntü verir hale gelmiş pahalı bir reklam olmasının yanı sıra özellikle büyük meydanlarda ve geçiş alanlarında tercih edilir hale gelmiştir.

ARAÇ REKLAMLARI

Şehir içi taşımacılığında kullanılan araçların dış kaporta boyalarının reklam şeklinde dizayn edilmesidir. Yaygın olarak kullanılan bir açık hava reklam şeklidir. Yalnız trafik güvenliği ve görsel kirlilik açısından dikkatli olunması gereken bir reklam aracıdır.

 

Bizden Teklif Alın