Üsküdar Ofset / Matbaa Hizmetleri
MATBAADA BASKI KALİTESİ İÇİN ARANILANLAR

MATBAADA BASKI KALİTESİ İÇİN ARANILANLAR

 

ÜSKÜDAR MATBAADA BASKI KALİTESİ İÇİN ARANILANLAR

1. KAĞIT: İşin tekniğine uygun kağıt kullanılmalıdır. Yapılması istenilen işi istenilen kaliteyi veriyorsa kullanılan kağıt kalitelidir diyebiliriz. Yapılan baskıda aynı kaliteyi devam ettiriyorsa güvenirliliği sağlamış demektir. 

Kullanılan kağıdın özelliğine göre tram seçilir. Böylelikle hangi özellikte olursa olsun kağıt, baskı kalitesi yakalanır.  

* Kağıdın Kalitesini Belirleyen Etmenler; 

1. Ağırlık: 70 X 100 cm ebadında bir kağıt 1 cm karelere bölündüğünde 1. kare ile 90. karedeki ağırlık aynı ise bu kağıt kalitelidir. Kağıdın her cm kare kalınlığı aynı oranda yayılmışsa bu kağıt kalitelidir. 

2. Gramaj: Diğer bir kalite unsurudur. Kağıdın tüm yüzeyinde gramajın eşit dağılımı söz konusudur. 

3. Homojenlik: Kağıdın tüm kısımlarının aynı doku ve katkı maddelerini içererek eşit olması demektir. Kağıdın üretimi sırasında katılan kimyasal selüloz ve kimyasal katkı maddelerinin aynı oran ve şekilde yüzeye yayılması gerekir. 

4. Doygunluk – Dolgu maddeleri:  Kağıt belirli ısı-nem oranları şartında üretilir. Kağıdın kendi bünyesine alabileceği nem miktarı belirlidir. Bünyesine haddinden fazla nem alırsa şayet bu baskıyı olumsuz etkiler. Kağıtları birbirine presleyince yapışır böylelikle kağıtla baskı yapılamaz.  

Bizden Teklif Alın