Üsküdar Ofset / Matbaa Hizmetleri
İstanbul Matbaa

İstanbul Matbaa

İstanbul Matbaa Terimleri

Matbaa: Çeşitli baskı teknikleri kullanılarak çeşitli materyallere baskı çalışmalarının yapılması ve bu baskıların çoğaltılması anlamına gelir. Diğer anlamı basım evidir. Günümüzde matbaada kullanılan terimler nelerdir denildiği zaman akla gelen ilk terimdir. Matbaa da genellikle Ofset baskı veya Dijital baskı teknikleri kullanılır. Resmi evraklar(Fatura, İrsaliye , Serbest meslek makbuzları) Antetli kağıt basımı, Fişler vb. daha bir çok ürün yanında katalog baskı, cepli dosya baskı, Kartvizit baskı, Broşür baskı, İnsört baskı, Dön kart baskı, Yön levhaları, Aleminyum reklam panoları,
İç - Dış Mekan Baskılar

Branda Afiş Baskıları, Folyo - Onewayvision Baskı, Araç ve Cam Yazıları, Foreks - Polikarbon Baskı ,Roll Up Banner Baskı , Ayaklı Reklam Panosu Baskı, Raket Reklam Pano Baskı, Dönkart Baskıları, Ofis İsimliği ve Pleksi Tabela, Araç Magnet Üretimi, Kanvas Tablo Baskı, X Banner Baskı, Yaylı Reklam Panosu, Alüminyum Reklam Panoları, Display Çerçeveler, Yön Levhaları Üretimi, Rüzgar Gülü (Fırfır)

Afiş - Poster Baskıları

Kağıt Poster Baskı, Folyo Poster Baskı, Sert Plastik Poster Baskı, Evlilik Teklifi Afişi, Doğum Günü Afişi, Satılık - Kiralık Afişi, Seçim Afişleri

Ekonomik Matbaa Ürünleri

El İlanı Basımı, Broşür Basımı, Özel Tasarım Broşür, Afiş Basımı, Amerikan Servis Basımı, Bloknot Basımı, Magnet Basımı, Menü Basımı, İnsört Basımı, Katalog Basımı, Cepli Dosya Basımı, Antetli Kağıt Basımı, Antetli Zarf Basımı, Klasör Üretimi, Kaşe Çeşitleri, Logo Tasarımı, Tasarım Hizmetleri,

Kartvizit basımı

Prestij Kartvizitler, Express Kartvizit, Plastik KartlarKartvizit Çeşitleri

Resmi Evrak Basımı

Fatura - İrsaliye vb. Basımı Sürekli Form Baskılar Matbu Evrak Baskıları

Baby Shower Baskıları

Baby Shower Magnet Baby Shower Afiş Baby Shower Sticker Baby Shower Anı Kartı Baby Shower Su Şişesi Etiketi Baby Shower Resim Çerçevesi Baby Shower Davetiye Baby Shower Pano Baby Shower Amerikan Servis

Sticker - Etiket Baskıları

Kuşe, Kağıt Etiket Basımları, Pvc Etiket Basımı, Damla Etiket Üretimi, Metal Etiket Üretimi, Tekstil Etiketleri

Reklam Ürünleri

Oto Kokusu Üretimi, Plaka Altlığı Üretimi, Oto Kağıt Paspas Basımı, Islak Mendil Üretimi, Bardak Altlığı Üretimi, Mouse Pad Üretimi, Reklam Bayrakları, Reklam Dubaları

Sezonluk Ürünler

Takvim Basımı, Takvim Ürün Kataloğu, İmsakiye Basımı, İmsakiye Ürün Katoloğu

Davetiye Baskıları

Sünnet Davetiyeleri, Tebrik ve Açılış Kartları, Düğün, Nişan Davetiyeleri

Menü Sunum Ürünleri

Menüler, Hesap Sümenleri, Rezerve - Masa Numaraları, Deri Amerikan Servis

Promosyon Ürünleri

Promosyon Kalemler, Promosyon Çakmaklar, Promosyon Ajandalar, Promosyon Defterler, Promosyon Anahtarlıklar, Promosyon Saatler, Promosyon Teknoloji Ürünleri, Promosyon Duvar Panoları, Promosyon VIP Ürünler, Promosyon Plaketler, Promosyon Kupalar, Promosyon Sekreterlikler ,Promosyon Masa Sümenleri, Promosyon Masa Setleri, Promosyon Kalem Setleri, Promosyon Kartvizitlikler, Promosyon Termoslar, Promosyon Kalemlikler, Promosyon Evrak Çantaları, Prom. Termometre ve Metre, Promosyon Satranç, Promosyon Yaka İsimliği, Prom. Buton Rozet ve Açacak, Prom. Yapışkanlı Notluklar, Geri Dönüşümlü Ürünler Vb Aklınıza gelebilecek Bütün baskılar Matbaa terimi olarak kullanılmaktadır. Bizde Üsküdar Ofset olarak Matbaa ürünleriniziı basımı Tasarımı ve bütün işlemelerini gerçekleştirmekteyiz.

 

Ajans: Firmaların daha başarılı olmaları için reklam, afiş, el ilanı ve diğer materyallerin tasarımını yapan ve baskıya ulaştıran kuruluşlardır. Bu kuruluşlar bir nevi firmanın reklam kolu olarak görev yaparlar. Yaptıkları çalışmalar ile firmaların sektörde daha başarılı olmaları işçin uğraşırlar.

Yayınevi: Uzmanlık alanları için hazırlanan kitapların üretim ve dağıtım işlemlerini takip eden kuruluşlardır. Matbaaların en önemli müşterileri arasında yer alır.

Selefoncu: Baskısı tamamlanmış olan dergi, kitap ve broşürlerin dış etkenlerden etkilenmemesi için yapılacak olan kaplama malzemeleri ile kaplayacak olan kuruluşlardır. Matbaa sektöründe önemli bir yeri olan selefon kaplamalar basılı materyallerin daha kaliteli olmasını sağlar.

Cilt evi: Birçok matbaanın kendi bünyesinde cilt evi bulunur. Cilt evleri basımı bitmiş olan materyallerin kapak takılması, sesim, kırım, harman ve dikiş gibi işlemlerin yapıldığı yerdir.

Kağıt: Günümüzde Matbaa terimleri nedir sorusuna verilecek olan ilk cevaplardan olan kağıtlar basılacak olan en temek materyallerdir. Ham maddesi selüloz olan kağıdın kalınlığı, pH değeri ve rengi baskı kalitesini etkileyen faktörler arasında yer alır.

Mürekkep: Kağıt üzerine aktarılacak olan baskıların aktarım işlemlerini yapmak için kullanılan bir materyaldir. Pigment, inceltici ve çözücülerden oluşur.

Tram: Renklerde ara tonlara ulaşılmasını sağlar. Gözle görülmeyen bir noktadan yapılan işlemlerdir.

Tire: Her rengin ayrı ayrı basılma işlemidir.

Ofset baskı: Kauçuk yardımı ile yapılan ofset baskı işlemi de matbaada kullanılan terimler nelerdir sorusunda akla gelen ilk terimlerden olur. Kitap, dergi ve broşür baskılarında kullanılan baskı teknolojisi ofset baskıdır.

Laminasyon: Basılmış olan materyallerin dış etkenlerden etkilenmesini engellemek amacı ile kaplama işlemidir. Selefon, vernik ve lak malzemeler ile yapılabilir.

Kırım katlama: Günümüzde broşürlerde kullanılan kırım katlama işlemleri 2 veya 3 kırımlı broşür tasarımları için kullanılır.

Cilt: Basılmış olan kağıtların bir araya getirilmesi ile kapaklı veya kapaksız olarak birleştirilmesi işlemidir.

Bizden Teklif Alın